Ako si vybrať nožnice?

 
 
 
ÚVOD > BLOG > Ako si vybrať nožnice?
 

Ako si vybrať nožnice?

Jednoduché či zložité? Akými kritériami sa treba riadiť a aká veľkosť je pre mňa vhodná?

Profesionálny kaderník s dlhoročnou praxou má v týchto otázkach väčšinou dávno jasno, zvykol si na určitý tvar, druh a veľkosť nožníc, ktoré mu "sadnú do ruky". Obvykle potom hľadá podobný model, často sa rozhodne aj pre rovnakú značku, keďže doteraz sa mu s takýmito nožnicami dobre pracovalo.

Pri výbere nožníc treba ale vo všeobecnosti zohľadniť nasledovné kritériá:

  • veľkosť nožníc - udáva sa v palcoch (najčastejšími veľkosťami sú 5", 5,5" a 6") a mala by zodpovedať veľkosti ruky a pri skúsených kaderníkoch aj strihacej technike
  • typ výbrusu - nožnice s mikrozúbkami (väčšinou ich používajú v pánskych kaderníctvach) alebo nožnice určené na kĺzavý strih s hladkým výbrusom čepele (používajú sa väčšinou v dámskych kaderníctvach)
  • kvalita - je veľmi dôležitým kritériom a samozrejme sa premieta aj v cene nožníc. Na prvý pohľad možno vyzerajú všetky rovnako alebo podobne, ale rozdiel je v kvalite použitého materiálu, type skrutky, finálnom opracovaní apd. Každopádne kadernícke nožnice sú dôležitým pracovným nástrojom, tie kvalitné vydržia niekoľko rokov a počiatočná investícia s určite oplatí.